Jak se připravit na nákup kuchyně - Kuchyně do bytu | Kuchyně a interiéry na míru

Jak se připravit na nákup kuchyně - Kuchyně do bytu

Ať už kupujete fungl nový byt nebo starší v činžovním domě, máme pro vás na začátek několik rad a tipů, které vám později ušetří kupu starostí.

Podlaha na beton

Kuchyňská linka má svoji váhu, zvlášť když na ni umístíte kamennou pracovní desku. Proto je lepší ji položit rovnou na základní betonový podklad. Jinak hrozí, že se vám soklové nohy budou postupně zatlačovat do materiálu podlahy (PVC, korek, vinyl...). Navíc se tímto způsobem vyvarujete problémů, pokud plánujete instalovat podlahové topení.

Chcete tichou myčku?

V polovině případů chybí v bytech přípojka vody a odpadu k myčce. Dá se to vyřešit rozdvojkou u přívodu studené vody a připojením odpadu k sifonu dřezu. Takové řešení je ale hlučné. Pokud chcete při mytí nádobí klid, je lepší zasekat přívod i odpad do zdi.

Okenní parapet na výši

Rozumíme vám, chcete mít z kuchyně pěkný výhled, a tak plánujete kuchyňskou linku u okna. Dejte ale pozor – nejmenší výška nábytku je 850 mm. Dále je třeba počítat s pracovní deskou, standardní rozměr je 40 mm. Tenčí desky pak nabízíme v rozměrech 15-20 mm. Je-li tedy okenní parapet níže, budete muset zvolit tenčí pracovní desku nebo změnit koncepci kuchyně.

Pokud můžete ovlivnit výšku parapetu, zvažte jednu praktickou variantu – parapet i pracovní desku vám dokážeme vyrobit z jednoho materiálu a ve stejné výšce.

Chcete-li mít u okna dřez, nezapomeňte vzít v úvahu, zda křídlo okna při otevírání nenarazí do dřezové baterie.

Možná budete potřebovat vést k oknu odtah od digestoře a ten následně zakrýt sádrokartonovým podhledem. Pak počítejte minimálně s 200mm rozdílem mezi horním okrajem okna a stropem.

 

Okenní parapet na výši

Připravte si stěnu

Pro ukotvení vaší nové kuchyně hraje důležitou roli materiál stěn a stropu. V sádrokartonových stěnách je již dopředu nutné myslet na výztuhy. To je na vás. U dutých cihel se nábytek připevňuje chemickou kotvou. Ve velmi starých bytech se kuchyně v některých případech musí kotvit skrze celou stěnu. A s tím vám rádi pomohou naši montážníci.

U klasické panelákové stěny se často předělává instalace vody a elektřiny, která se musí táhnout podél zdi. Těmto „překážkám“ je pak nutné přizpůsobit konstrukci linky.

Ve starých bytech není ve většině případů nic v pravém úhlu. Řešením je stavební úprava a dorovnání stěn, nebo se bude muset přizpůsobit návrh vaší nové kuchyně. Druhá varianta je však cenově a časově náročnější.

Potíže s odtahem

V některých bytech odtah chybí, což se kompromisně řeší digestoří s filtry s uhlíkovými vlákny. Tento filtr není bohužel schopen pohltit velmi aromatické pachy a vzdušná vlhkost v kuchyni zůstává úplně. Pokud se filtr nemění 2x ročně, hrozí snížení odtahu, větší hlučnost a mastný flek na stěně v místě vyústění odsavače.

Pokud odtah máte k dispozici, je nutné zvážit, kde bude umístěna digestoř. Vedení odtahu by mělo být kvůli účinnosti co nejkratší. Důležitý je také průměr odtahu, protože většina moderních digestoří potřebuje 150mm otvor. Každý centimetr zúžení zvyšuje hlučnost a snižuje účinnost.

 

Potíže s odtahem

Světla, prosím

Pracovní deska musí zářit jako divadelní jeviště. Proto nezapomeňte na vývod pro světla a vypínač na stěně v úrovni horních skříní. Zbytek stropního osvětlení je nutné naplánovat vzhledem k typu stropu (sádrokarton, trámy...).

Osvětlení

Chcete se na něco zeptat?

Navštivte naše nejbližší studio a my vám velmi rádi odpovíme. Navíc vás upozorníme na další chytáky, na které si dát pozor při plánování kuchyně.

Domluvte si návštěvu studia